Срещата в Хисаря, както винаги говори се много, но съществено нищо. Всъщност не се знае! Може една обща баня между “тримата големи” да е била много чиста работа, за изчистване на отношенията. Знае се, че в политиката не официалните срещи са много по-плодотворни от официалните. Но тази не ми се стори такава. Повече приличаше на почивна среща, на “team building”, отколкото на среща която да се пречертаят политическите реформи, още по-малко в изоставащите области.
Освен, че видяхме премиера неофициален, царя също, а Доган както винаги добре изглеждащ, нещо изключително важно в политиката, се наслушахме на закачки и подмятания по обществено важни теми от премиера. Доган угрижваше партньорите и даде най-смислените обосновки за срещата и похарчените пари в Хисаря. Царят се опитваше да обясни, на разбираем език, как не е вярно, че е искал смяна на министри, но се опита да подметне, че не е невъзможно. Дано поне тези които се спрягаха за застрашени да са го разбрали. Мотото на срещата бе повишаване стандарта на живот на българските граждани, доста сериозна тема, която вече, за съжаление звучи смешно, все до нея се стига, на всяка среща. А дори и на избирателите им е ясно, че до края на мандата няма да стане. Едва ли на това ще се надяват, когато дойде време за избори, на повишаването на стандарта на живот. За съжаление няма кой да им кажа, че това не зависи толкова от тях.
От тях зависи да правят реформи, да поставят началото на практики, които няма да са пропити с корупция или неефективни. ЕК критикува някой от сферите с изоставаща реформа, а на срещата се каза, че те не са добре запознати или на жаргон няма значение, защото санкциите биха могли да дойдат след няколко месеца, а те до тогава ще наваксат. Начините по които ще се наваксват не станаха ясни, а това бе целта.
Резултата е допълнително нажежаване на общественото мнение, но то не е важно за политиците, защото изборите са чак през 2009г. А Ивелин Николов от БСП в новините на БНТ бе поканен, за да коментира решенията за реформи на кабинета в Хисаря, но разискваните теми бяха далеч от така зададения въпрос, както вече казах много приказки нищо съществено за реформи. А ако разчитаме за година, година и нещо нови реформи на този кабинет да успеят, би трябвало да сме наивни. Доган каза, че вече има започнали реформи, които са почти завършени и поне това бе казано, щом става дума за реформи. А това, че отношенията в коалицията са прекрасни малко ме притесни, то бе казано неколкократно, защото когато има такова спокойствие и нерешени проблеми това ми говори или за безсилие или отбиване на номера.
Важна част бе общия опонент на коалицията, а това бе Бойко Борисов. Програмата за неутрализиране на възхода на Борисов и ГЕРБ на поредните два избора изглежда е направил впечатление и управляващите споделиха, че са готови на единодействие, за да останат във властта. Важните въпроси, които президента постави, само няколко седмици преди това не бяха отразени от “тримата големи” и това е важно за политическите реформи искани от президента. Те или бяха отхвърлени чрез мълчание, или бяха отложени за следващ момент, когато ще е по-удобно да се коментират, а това, ще трябва да доведе до дебат за реформи и вземане на политически важни решения, каквото и да е мнението на кабинета относно желанията на президента.
——–
Марин Байчев
IIІ курс Политология